Tłuchowianin Roku 2018
27 stycznia, Wójt Gminy Tłuchowo wręczył statuetkę "Tłuchowianina Roku".
W roku 2018 Kapituła postanowiła wyróżnić Grupę Wieńcową z sołectwa Trzcianka.

Grupa ta składa się z mieszkańców sołectwa Trzcianka - Popowo oraz przyjaciół z sąsiednich miejscowości.
Wśród trzynastu miejscowości w Polsce noszących nazwę Trzcianka - jest Nasza - położona w Gminie Tłuchowo, powiat lipnowski.
Właśnie tutaj, w miesiącach letnich grupa mieszkańców umówiła się na wykonanie wieńca dożynkowego. Zgodnie z zamierzeniem rozpoczęli prace związane ze zbieraniem zbóż, ziół, traw, ziaren i wszelkich materiałów potrzebnych do wykonania wieńca. W ruch poszły kosy, którymi trzciankowscy żniwiarze ścieli łany różnych zbóż, by następnie w świetle czerwcowego słońca suszyć je pod dachami stodół. Korona dożynkowego wieńca, która jest symbolem żniwnego plonu - wykonana została z kłosów wszystkich gatunków zbóż rosnących na polach naszych gospodarzy i udekorowana ziarnami zbóż i warzyw oraz kwiatami i ziołami z ogrodu naszych pracowitych gospodyń.
Można tu znaleźć: len, czarnuszkę, suchotniki, pestki dyni, groch pastewny, słonecznik, fasolę białą i czerwoną, jarzębinę, kukurydzę, łubin i siemię lniane.
Zwieńczeniem korony jest krzyż zdobiony złotym jęczmieniem, wyką i jarzębiną. Wieniec jest wyrazem naszej wiary, miłości i wdzięczności za tegoroczne plony.


Dzieło swoje zaprezentowali na Dożynkach Gminnych w Tłuchowie w dniu 19 sierpnia 2018r. Komisja powołana na okoliczność oceny wieńców przygotowanych przez sołectwa naszej gminy oceniała przedstawione wieńce w dwóch kategoriach: "wieniec tradycyjny" i "wieniec współczesny".
W kategorii "wieniec tradycyjny" najwyższą ocenę komisja przyznała wieńcowi z sołectwa Trzcianka i tym samym możliwość reprezentowania naszej Gminy na Dożynkach Powiatowo - Gminnych w Bobrownikach, które odbyły się 25 sierpnia 2018r. Tutaj wieniec również zachwycił komisję i oceniony został jako najpiękniejszy spośród ocenianych. W związku z powyższym wieniec sołectwa Trzcinka jako zwycięzca reprezentował Powiat Lipnowski i Gminę Tłuchowo na Dożynkach Wojewódzkich w Wąbrzeźnie 2 września 2018 roku. Także tu Mieszkańcy Trzcianki z gminy Tłuchowo (powiat lipnowski) swoim pięknym wieńcem odnieśli ogromny sukces i zwyciężyli w rozstrzygniętym podczas Dożynek Wojewódzkich w Wąbrzeźnie konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy.
Precyzja i kunszt artystyczny wyrażone w zaprezentowanym wieńcu nagrodzone zostały możliwością reprezentowania Gminy Tłuchowo, Powiatu Lipnowskiego i Województwa Kujawsko-Pomorskiego na Dożynkach Prezydenckich w Spale odbywających się w dniach: 15 - 16 wrzesień 2018r.
Na prośbę Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Grupa Wieńcowa z Trzcianki wraz z wieńcem reprezentowała Województwo Kujawsko-Pomorskie na I Dożynkach Premierowskich w Wąwolnicy, które odbyły się 23 września 2018r.

Takie wydarzenia sprzyjają integracji społeczeństwa i umacniają więzi międzyludzkie poprzez realizację wspólnych celów, w które angażują się różne grupy społeczne, zespoły artystyczne i indywidualni mieszkańcy, którzy przy różnych okazjach i świętach reprezentują naszą małą ojczyznę.
Wyrażamy podziw i uznanie dla mieszkańców sołectwa Trzcianka - Popowo za to, że mieszkańcy małej miejscowość jaką jest Trzcianka położona w Gminie Tłuchowo, powiat lipnowski stali się wzorem do naśladowania i sprawili, że Gmina Tłuchowo i jej słynna miejscowość Trzcianka wymawiane były nie tylko w gminie, w powiecie, w województwie ale też w całej Polsce. Pisano o niej w prasie, mówiono w telewizji.
Piękne dzieło mieszkańców z Trzcianki i Popowa stało się dobrem naszej Gminy bo rozsławiło jej imię w całej Polsce.
Kapituła uznała, że ten spontaniczny czyn mieszkańców z sołectwa Trzcianka należy docenić nadając im zaszczytny tytuł "Tłuchowianin Roku 2018".Tradycyjnie fundator ks. Andrzej Zakrzewski wręczył również nagrodę Srebrne Pióro, przyznawaną tym, którzy promują gminę i parafię.
Tegoroczną nagrodę odebrał Radosław Rutkowski.

Część rozrywkową uroczystości wypełnił koncert zespołu Kordian